Haber

Sudanlı General Ata: Halk, dış güçlerin planladığı komployu başaramayacak

General Çet, başkent Hartum’un kuzeyindeki Umdurman kentindeki askeri birliğe yaptığı ziyarette ordu mensuplarına seslendi.

Sudan devletinin ordu ve diğer sistematik güçler tarafından desteklendiğini belirten Cet, halk direnişinin Sudan’ın birlik ve beraberliğini koruyacağını söyledi.

Ata” Sudan’ı bölmek için büyük bir plan var. Bilinen dış güçlerin kuracağı bir komplo var ama halk bunu başarısızlığa uğratacak.” ifadesini kullandı.

Sudan Silahlı Kuvvetlerinin milli olduğunu ve herhangi bir siyasi parti, kabile veya gruba ait olmadığını belirten Cet, “Silahlı Kuvvetlerin önderlik ettiği silahlı halk direnişi, teröristlerden ve paralı milislerden arınmış bir Sudan için yeniden tarih yazıyor (Rapid Support)” Kuvvetler Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu).” dedi.

Sudan’da iç savaş

Sudan, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan komutasındaki ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 2023 Nisan ortasından bu yana şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

HDK ve ordu, Aralık 2018’de yaşanan halk ayaklanmasının ardından yönetimi devraldı ve yaklaşık 30 yıl iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in Nisan 2019’da devrilmesinin ardından sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümette yer aldı. ve 2021’de sivil hükümete karşı hep birlikte darbe düzenlediler.

Ordu ve HDK’nın askeri ve güvenlik reformları kapsamında HDK’nın orduya entegrasyonu konusunda anlaşmazlığa düşmesi üzerine Nisan ortasında iç savaş çıktı.

BM’ye göre dünyanın en büyük yerinden edilme krizinin yaşandığı Sudan’da yaşanan çatışmalar sonucu 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 6 milyon kişi ülke içindeki diğer şehirlere, 1,7 milyon kişi ise çevre ülkelere kaçtı.

ciftlik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu